Kumon Japonština a opakování Dovednosti čtení s porozuměním se získávají také na základě základů.

2023-05-23

Japonština (jazyk)

t f B! P L

Japonština by neměla být považována za zvláštní předmět. Japonština je stejně jako jiné předměty předmětem, který lze rozvíjet na základě základů. Není pochyb o tom, že pro upevnění základů je důležité opakované procvičování. Jde jen o to, že rozsah základů je poměrně široký, a protože základy lze získat i mimo příručky a studium ve třídě, bývá jim věnována zvláštní pozornost.

Opakování umožňuje osvojit si širokou škálu základů, od základní gramatiky až po abstraktní myšlenky, které tvoří základ pro pochopení obtížných pojmů. V tomto článku bude vysvětlen význam opakování v japonštině Kumon.

V japonštině je důležité mít pod kontrolou základní gramatiku.

Porozumění textu má mnoho aspektů, ale některé věci je třeba potlačit jako první. Japonština má také slovní zásobu a gramatiku a bez naučení základních částí není možné větu správně interpretovat.

Při studiu angličtiny je první věcí, která přichází v úvahu, učení se slovní zásobě a gramatice. Pokud je totiž neznáte, nebudete rozumět tomu, co se píše v dlouhých větách. Stejně tak nemůžete číst dlouhé věty v japonštině, pokud nerozumíte základním částem jazyka. Někteří lidé si myslí, že když je japonština jejich mateřským jazykem, osvojí si ji přirozeně, ale to znamená pouze to, že budou mít přirozenou možnost se ji naučit, nikoli to, že si ji osvojí, aniž by se ji učili.

Kumon připravuje výukové materiály krok za krokem a začíná hlasitým čtením slov, jako je "jablko" a "hikouki". Kumon nepředpokládá, že žáci umí číst materiály odpovídající danému ročníku jen proto, že jsou v japonštině, ale umožňuje jim osvojit si základní znalosti japonštiny.

Není pochyb o tom, že opakované procvičování je při osvojování těchto základních prvků účinné.

Čtení s porozuměním si lze osvojit také prostřednictvím hromadění základních myšlenek.

Pokud však jde o porozumění čtenému textu, někteří lidé se domnívají, že se získává díky něčemu speciálnímu, a ne díky hromadění základních dovedností. Je snadné se domnívat, že porozumění čtenému textu je založeno na nejednoznačných oblastech, jako je základ, smysl nebo myšlenkové dovednosti.

Čtení s porozuměním je však také něco, co lze získat kumulací základních dovedností.

V Descartově Úvodu do metody se nachází slavná věta "Myslím, tedy jsem". Abyste získali přesný obraz světa, chcete vycházet při svém uvažování z jednoho nezpochybnitelného faktu. Pak může být všechno, co vidíte, slyšíte a cítíte, nesprávné. Časté jsou špatně viděné a slyšené věci. Když pochybujete o všem, co cítíte, jediné, čím si můžete být jisti, jsou vaše myšlenky, které pochybují o všem. Protože myšlenky existují, jsem to, co jsem. Tato věta obecně znamená toto.

Ve filosofických diskusích je to velmi jasná a přímočará myšlenka, ale je to myšlenka abstraktní, takže by bylo dost obtížné ji pochopit třeba pro dítě na základní škole. V čem je tedy rozdíl mezi pochopením této myšlenky a nepochopením?

Nejprve musíte vědět, co znamenají slova "tedy" a "já". Za druhé musíte pochopit myšlenku, že byste měli vycházet z určitých skutečností. Pokud jste studovali třístupňovou argumentaci, zažili jste, že pokud začnete se špatnými fakty, dojdete k hroznému závěru.

Skutečnost, že to, co cítíte, může být špatně, možná snáze rozumově pochopíte, pokud jste řešili hádanky nebo problémy s iluzemi, které využívají předpoklady. Pokud čtete shounen mangu, setkáte se s lidmi, kteří mají schopnost klamat smysly, poměrně často. Nebo pokud jste sportovali, možná jste zažili, že střela může, ale nemusí padnout, i když hrajete stejnými smysly. Díky tomuto zakotvení se můžete vypořádat s protichůdnou myšlenkou, že "to, co vidíte teď, nemusí být pravda".

Abstraktní myšlenky se také rodí z kumulace historie. I zdánlivě složité myšlenky se rodí z kumulace jednotlivých teorií.

Při porozumění textu, který čtete poprvé, ať už z knihy, nebo ne, je také důležité, kolik toho víte o teoriích, z nichž vycházejí premisy. Kumon vám pomůže získat předpokládané znalosti prostřednictvím opakování.

Opakování je však obtížné si zapamatovat v celém rozsahu.

Dosud jsme hovořili o tom, že mnoho částí japonských jazykových dovedností si lze osvojit také opakováním. Někteří lidé si však stále mohou myslet, že memorování odpovědí na otázky nemá smysl, protože si text nepřečtou.

Zapamatovat si odpovědi na otázky z japonštiny v Kumonu je však obtížné, ať už je opakujete kolikrát chcete. Je to proto, že při opakování výtisků Kumonu často opakujete rozsah 30 - 50 stran. Samozřejmě si říkáte "tuto větu už jsem četl/a", ale přesto by bylo velmi obtížné zapamatovat si odpovědi na 30 předchozích výtisků.

Čtení je něco, co prohlubujete tím, že ho děláte znovu a znovu.

I když si nezapamatujete celý text, možná si říkáte, zda má smysl číst text, který jste již jednou četli, a pak si ho přečíst znovu. Otázkou je, zda vám opakované čtení textu, jehož hlavní myšlenku znáte, neposkytne dovednost porozumět textu, který je pro vás nový, a porozumět mu. I to bych rád tvrdil. Text není něco, co přečtete jednou a tím to končí; je to něco, co musíte číst znovu a znovu, abyste z toho získali velký smysl.

Především nikdo nedokáže přečíst náročnou knihu nebo článek na jedno posezení a pochopit ji celou. Je to proto, že to, co je v knize napsáno, není absolutní fakt, který by existoval izolovaně, ale je výsledkem kumulace různých diskusí, které probíhaly v průběhu let. Skutečný význam argumentů v knize nelze rozluštit, aniž bychom si přečetli nejen knihu samotnou, ale také odkazy na ni. Navíc to, co je v knize napsáno, je "v danou chvíli nejspíše správné" a nezřídka se v budoucnu objeví chyby. V případě článků je text publikován v nejistějším stádiu, a proto je nutné jej číst kriticky, nikoliv jen pochopit, co je napsáno.

Zjednodušeně řečeno, někteří lidé říkají, že i když čtete stejnou knihu, máte z ní různé pocity v závislosti na načasování. Pohledný kluk v manze shoujo, který vám připadal cool, když jste byli na střední škole, když se na něj podíváte jako dospělí, můžete si říct: "Není to špatné, když si kluk zahrává se středoškolačkou, i když je to pracující dospělý člověk?" A pak si řeknete: "To je špatné, když si kluk zahrává se středoškolačkou, i když je to pracující dospělý člověk." Takže váš pohled se takhle změní. Části, které jste při prvním zhlédnutí mangy přeskočili nebo jim nerozuměli, se vám při opakovaném čtení mohou vyjasnit. Čas, který je v Kumonu k dispozici na opakování, je několik dní až týdnů, ale i tak dítěti opakované čtení textu po uplynutí určitého času a pochopení osnovy přináší úplně jiný zážitek.

Pokud se učí s předstihem, můžeme navázat slovní zásobou.

Vysvětlili jsme, že slovní zásoba, gramatika a porozumění čtenému textu se získávají opakováním a že opakování v japonštině Kumon se vyplatí. Mnoho lidí má tendenci považovat japonštinu za zvláštní předmět, protože je náročná na studium, ale základy studia zůstávají stejné. Když budete stavět na základech, můžete dosáhnout vyšších příček.

Je třeba si uvědomit, že čím dále jste ve studiu, tím více navazujících kroků na slovní zásobu byste měli zařadit. I v Kumonu se studenti učí dostatek kandži, které jim pomáhá s porozuměním textu, ale existuje i slovní zásoba, která se explicitně neučí, jako jsou fráze a slang. Pokud nevíte, co dané slovo znamená, bude porozumění čtenému textu obtížné. Může se jednat o část života, které by za normálních okolností rozuměli, ale není tomu tak, pokud se učí dopředu. Tuto oblast by měli rodiče aktivně sledovat.

Populární články

QooQ